
Tenerife
Puerto de la Cruz Tenerife szigetének északi részén lévő Orotava völgyben helyezkedik el. Nevének jelentése: A kereszt kikötője.
Csodálatos Tenerife-Puerto de la Cruz
Puerto de la Cruz Tenerife szigetének északi részén lévő Orotava völgyben helyezkedik el. Nevének jelentése: A kereszt kikötője.
Itt az időjárás sokkal csapadékosabb, mint a déli területeken, de ennek köszönhetően dús a növényzet, vannak banánültetvények, és itt található a világ egyik legrégebbi botanikus kertje is a Parque Taoro.
Eredetileg egy halászfalu volt, ami a helyi kereskedelemmel együtt fejlődött. 1706-ban egy vulkánkitörés megsemmisítette Garachicot, ami akkoriban a fő kikötővárosnak számított, így lassan Puerto de la Cruze vette át helyét.
A város kisugárzása nagyon kellemes nyugalommal tölti fel a lelket. Agatha Christie például ide költözött, amikor ki akarta heverni a depresszióját. Ehhez nagyban hozzájárulnak a hangulatos terek, a vad óceánt szegélyező sétányok, kis templomok, tipikus kanári balkonos/tornácos házak, friss óceáni levegő.
Az utazásunk során itt tölöttük éjszakáinkat a város központjától néhány száz méterre egészen az óceán közelében.
A csapattal olykor közösen sétáltunk, időztünk az óceán parton, megkóstoltuk a helyi különlegességeket és jókat beszélgettünk, nevettünk kalandjainkból hazatérve.
A gyermekek közt pedig szívet melengető barátság szövődött!
Tenerife-Loro Park
A Loro Parque/ Loro Park ( spanyolul " papagájpark ") egy 135 000 m 2 -es (13,5 hektáros) állatkert a spanyolországi Tenerife szigetén, Puerto de la Cruz külvárosában.
Története 1972. december 17-én kezdődött, 25 elhivatott ember, 150 papagáj és 13 000 m2 volt elegendő ahhoz, hogy lerakják a világ egyik legelismertebb intézményének alapkövét.
Ez az állatrezervátum mindig is a biológiai sokféleség megőrzésének és gondviselésének jegyében nőtt és fejlődött. Felhívja a figyelmet a környezet kritikus állapotára.
Az állatokat tudományos szemszögből tanulmányozzák, nagy hangsúlyt fektetve a fokozottan veszélyeztetett fajokra.
Nagyobb sikerei közé tartozik, hogy:
10 papagáj fajt mentettek meg a kihalástól,
adtak egy második esélyt Morgannek, a süket orkának, akit nem lehetett vissza engedni az óceánba,
részt vettek és vesznek hazai illetve nemzetközi szervezetek természeti tanulmányaiban,
több mint 24 millió dollárt adományoztak természetvédelmi projektekre,
modern állatkertként fejlesztéseket hajtanak végre, hogy szélesítsék ismereteik körét az állatok viselkedésével kapcsolatban, pozitív lábnyomot kovácsolva az oktatás, természettudatosság, környezeti hatások jegyében.
A park fél 10-kor nyitott, gyalog közelítettük meg a parton végig sétálva és nyitásra már ott voltunk.
Amikor megpillantod a bejáratot egy elmagyarázhatatlan érzés kerít hatalmába! Valahol mélyen belül már tudod, hogy egy nem mindennapi, felejthetetlen élmény vár rád, ami minden várakozásod felül fogja múlni!
Egy teljes napot töltöttünk el itt. Noét nagyon lenyűgözték az állatok, azóta is szinte minden nap emlegeti, hogy repültek a papagájok és láttunk delfint, fókát, bálnákat! Tegnap pedig egy plüss flamingót hozott el a jóga stúdióból (gyerekekkel használjuk mikor az állatokat jógázzuk el), azt mondogatva, hogy láttunk flamingót az állatkertben, pedig már több mint egy hónapja történt!
Sorra végig jártuk az állat showkat, a program úgy lett össze állítva, hogy mindent végig lehet nézni egymás után. Delfin show 3, bálna show viszont csak kétszer van egy nap, erre érdemes figyelni. A Loro Park oldalán minden szükséges információ ezzel kapcsolatban rendelkezésetekre áll, ott tudtok tájékozódni.
Ezután a parkon belül ebédeltünk. Van több lehetőség, mi egy szuper kis kifőzdét választottunk leves, saláta, frissen sültek hamburger közül tudtunk válogatni.
Ebédet követően még egy kicsit sétáltunk megnéztük a park egy részét, majd Noénak alvás idő következett, amit a babakocsiban töltött, így mi tartottunk egy kis kávé szünetet, a pálmafák árnyékában.
Mikor Noé felkelt a szundiból, megnéztük a park hátralévő részét és 17:00 után a Loro Park kisvasútjával vissza mentünk Puerto de la Cruzba, tele szebbnél szebb élményekkel, amik örökké velünk lesznek!
enerife - Teide csodái
A harmadik napunk sem telt el tétlenül!
9:00-kor találkoztunk a szálláshoz közeli bolt előtt, itt még mindenki be tudott vásárolni az útra és a csapat nagy részével együtt vágtunk neki a kalandnak.
Az időjárás nagyban kedvezett, szép időnek örvendtünk, tudtunk fürdeni mivel a calima (A calima a Kanári-szigeteken használt kifejezés, amely a Szahara-sivatagból érkező poros, meleg szeleket jelenti. Forró, száraz ködöt hoz létre, amely irritálhatja a légutakat, csökkentheti a látási viszonyokat, és finom porral borítja be a felületeket.) miatt a megszokottnál melegebb volt, de ez okozott némi csalódást is, hiszen a levegőben levő apró homokszemcsék homályosságot varázsoltak, amit a pára csak fokozott így a látási viszonyaink nem voltak a legtökéletesebbek, a páratlan kilátást nem tudtuk megcsodálni, de ennek ellenére nem lehet okunk panaszra.
Első állomásunk, nem más volt mint a Teide.
A vulkán és környéke a Teide Nemzeti Park része, amelynek területe 18 990 hektár, és 2007 óta pedig a világörökség részét képzi.
3718 méter magas csúcsával Spanyolország és az Atlanti-óceán legmagasabb pontja. Az óceáni alapzattól mérve magassága 7500 méter. Ennek okán a Hawaii-szigeteket kivéve a legmagasabb vulkán a világon. Aktív, de szunnyadó, a világ harmadik legnagyobbika, legutóbb 1909-ben tört ki.
A Nemzeti Parknak legfőképpen a növényvilága értékes. Területén összesen 139 növényfajt írtak le, ebből 50 kizárólag a Kanári-szigeteken él, közülük pedig 21 veszélyeztetett és ebből három faj helyzete kritikus.
Ahogy beléptünk a Nemzeti Parkba szem száj tátva maradt, mi tudtuk mi vár ránk és izgatottan vártuk az újbóli találkozást, de a velünk utazók nem.
Sőt néhányan nem is értették minek nézünk meg egy hegyet, mi abban az érdekes, mit lehet ott mégis csinálni, de aztán hamar elszállt minden kétely és kérdés.
Az ezer arcú hegy, a Hold béli mese világ, olykor kopár szikla vagy buja növényzet váltakozása… A vulkán környezete, ami olyan mintha több száz kertész naponta rendezné, egyből lenyűgözött mindenkit.
Természetesen mini kísérőinket egy pillanatig sem zavarták a látási viszonyok, ugyan is az orruknál messzebbre nem néztek.
Ahogy kiszállt Noé az autóból felvette az első kavicsot, szerencsére ebből volt még ezer millió darab, szóval úgy kellett fel noszogatni, hogy legalább 100 métert sétáljon már az úttól és mi is lássunk valamit.
Hamar előkerültek a kislapátok, vödrök, apró dömperek! Kezdődhetett a játék, mi pedig szabadon szemlélődhettünk, szigorúan felváltva.
A Teide után még nem ért véget a nap. De, hogy merre is jártunk ez legyen a következő poszt titka! Addig meséljenek a képek!
.Nap Tenerife-Garachico
Tenerife egyik legszebb városa, melyet az 1700-as években zajlódó vulkán kitörés szinte teljes egészében maga alá temetett.
Egyetlen apró ház maradt meg, amit a leömlő láva körül ölelt. A mai épületei erre a vulkanikus kőzetre épültek. Itt találhatók a híres láva medencék, ami szintén ennek a tevékenységnek a hozadéka.
A láva és az óceán nászából természetes úszómedencék alakultak, mely Tenerife egyik kihagyhatatlan látványosságai köze tartozik.
Sajnos mikor mi ide látogattuk a medencék le voltak zárva, amit jeleztek nekünk útközben, így a tervezett program egyből változott.
Ettől függetlenül tettünk egy rövid sétát Garachico csodálatos épületei között, majd kerestünk egy eldugott helyi éttermet és elfogyasztottuk ebédünket.
Ebéd után gyors pillantást vetettünk a lávamedencékre és indultunk is vissza Puerto de la Cruz strandjára ugyanis a kis főnökeink egyre többször jelezték nem tetszésüket a városi programok iránt!
A késő délután nagyon kerekre sikerült, mi a gyerekekkel hosszasan homokoztunk, pancsoltunk, egymással beszélgettünk majd a fiatal kalandorainkat hátra hagyva (ők éppen egy italozós játékba kezdtek) vissza siettünk szállásainkra a piciket rendezni. Mikor mindenki el készült kerestünk egy éttermet és Világkörül-el már többször utazókkal közösen vacsoráztunk, vagy épp gyereket neveltünk (de legalább is próbálkoztunk).
Útjaink során csodálatos embereket ismerhetünk meg, amiért nagyon hálásak vagyunk! Köszönjük nektek
.Nap-Tenerife-Costa Adeje, Icod de los Vinos
A legtöbb Tenerifére érkező nyaralni vágyó a déli oldalra, azon belül pedig Costa Adeje-re látogat.
Costa Adeje egy gyűjtőnév, mely magában foglalja Los Cristianos, Las Americas és Adeje óceánparti települést és környékét. Népszerű üdülőváros Tenerife délnyugati partján. Gyönyörű strandjairól, luxusszállodáiról és pezsgő éjszakai életéről híres.
Legszebb és egyben legismertebb strandja a Playa del Duque. A gyermekes családok sem unatkoznak itt, hiszen az üdülőfaluból könnyen elérhető a Siam Park, az Aqualand, egy gokart pálya, egy bowling pálya, mozi és a bevásárlóközpontban található Miki Park is.
A negyedik napon a strandolásé volt a fő szerep. Korábbi posztomban már említettem, hogy a calima (Szahara-sivatagból érkező poros, meleg szél), áldás és átok is tud lenni egyszerre de ez esetben kedvezett nekünk!
Csodálatos napos, meleg időnk volt, pancsoláshoz tökéletes. Ugyan az óceán itt sosem meleg igazán, a hideg áramlatok miatt és Tenerifét az örök tavasz szigeteként emlegetik, de ilyenkor a forróság miatt frissítő tud lenni az óceán vize.
Nagyon nagy hullámok voltak, így nem unatkoztunk mivel folyamatosan figyelni kellett a piciket, hogy el ne vigye őket, ennek ellenére hatalmas élmény volt. A szokásos homokozós órák sem maradhattak el.
Ebédre sikerült találnunk egy szuper jó tapas bárt, ahol kedvezőek voltak az árak is és utólag mondhatom az étel isteni volt, ezért itt ettünk.
Késői étkezés volt, szóval ezt követően még pancsoltunk egyet, majd lassan szedelőzködtünk, mert már a dagály is nyaldosta strandtakaróinkat, és célba vettük a híres neves ezeréves sárkányfát, mely Icod de los Vinos településen található.
Noha pontos korára csak becslések léteznek: van olyan, aki 3000 évesnek mondja, a legóvatosabbak 500 évesnek tartják, de a legreálisabbnak a 700-800 éves kor tűnik.
Egy különleges növényfaj példánya, amely csak a Kanári-szigeteken és Makaronézia más szigetein fordul elő.
Tenerife egyik szimbóluma: a kanári sárkányfa a spárgafélék családjának sárkányfa nemzetségébe tartozó növényfaja, tehát a fa elnevezés helytelen. Méreténél fogva ma ez a “sárkányvérfa” a legnagyobb és leghosszabb életű növény a világon.
A helyiek és az idelátogatók számára minden évben fontos nap november 29-e, Szent András napja, mert ekkor tartják az újbor hivatalos fesztiválját, amikor a boltok, pincék ajtaja mindenki előtt nyitva áll. Megkóstolható az idei termésből készült bor némi sült gesztenye kíséretében.
Mire ide értünk a park már lassan zárt, mi Dáviddal és szüleinkkel pár éve jártunk már bent, így csak kívülről szemléltük meg ezt a tiszteletet érdemlő fát. Be ültünk egy helyi kávézóba, ahol elfogyasztuttunk némi süteményt, kávét és limonádét, közben szemügyre vettük a természet alkotta csodát!
.Nap-Tenerife-Playa de Las Teresitas, hazatérés
Elérkezett az utolsó napunk Tenerife csodálatos szigetén!
A repülőgépünk délután indult, így még maradt egy kis időnk a strandolásra. Reggel össze szedelőzködtünk és a megszokott napi rutint követve 09:00-kor találkoztunk a többiekkel, ezután vásároltunk a helyi pékségben reggelit, majd a bérelt autókkal meg sem álltunk az arany homokos partig.
Santa Cruztól Tenerife fővárosától,mindössze 15 percnyi autóútra található ez a gyönyörű arany homokos strand, a Playa de Las Teresitas, San Andrés kicsiny városában, melyet az Anaga hegység robusztus sziklái vesznek körül.
Területe eredetileg nagyrészt kövekből és sziklákból állt, egy kis fekete homokkal!
Az 1950-es években Santa Cruz környékének különböző strandjai eltűntek, mivel homokjukat építkezésre használták fel. Ennek köszönhetően a városi tanács fontolóra vette a mesterséges strand megépítését San Andrésben.
1967-ben jóváhagyták a strand kiépítésére szóló terveket, majd 1968-ban megépült 150 méterre a parttól az egy kilométer hosszú hullámtörő, egy vágólépcső ami nem engedi ki hordani a homokot az óceánba és két stég. Emiatt biztonságossá vált a strandolás a fürdőzők számára. Az óceán pedig ennek köszönhetően rendkívül nyugodttá vált, ezért a gyermekek is kedvükre pancsolhatnak a vízben.
Abban az időben túl drágának számított a helyi fekete homok vásárlása, így a projekt keretein belül a Szaharából szállították a puha aranyszínű homokot.
Miután elkészült, ez lett Tenerife legnagyobb strandja a maga 1300 méteres hosszával és 80 méteres szélességével.
A parton sétálva olyan érzésed lehet, mintha a Karib-térségben járnál.
A parkoló felől hangulatos kicsiny éttermek, bárok és kávézók találhatók. Mi itt ebédeltünk és fogyasztottuk el az utolsó Barraquitot, közben az óceán és a sárga homok nászát figyeltük háttérben az Anaga omladozó szikláival.
Miután ki gyönyörködtük magunkat és a hasunk is tele lett elérkezett a szomorú búcsúzás pillanat! Össze pakoltuk a strand játékokat, törölközőket, felvettük utazós ruhánkat és elindultunk a reptérre!
Galéria
























